Güle Güle Ahmet Abi  
  Türk Yayıncılığı Bir büyüğünü daha yitirdi.

45 yıldır yayıncılığımıza yön veren büyüğümüz, abimiz Ahmet Küflü bey vefat etti.

Nur içinde yat abi.

(basından)
Bilgi Yayınevi’nin kurucusu Ahmet Tevfik Küflü dün sabah vefat etti. Belki bu satırları okuyanların pek çoğuna yabancı geliyor bu isim. Küflü’yü tanıtan en iyi benzetme ancak şöyle olabilir:
Mehmet Akif Ersoy, bir şiirinde Süleymaniye’yi yeniden yapmak için “Bir Süleyman lazım yeniden, bir de Sinan” demişti. Mimar Sinan’ın ürün vermesi için Kanuni Sultan Süleyman’ın anlamı neyse, bir dönemin Türk yazarları için de Ahmet Tevfik Küflü’nün anlamı oydu.
1970’lerin en büyük yayınevi olan Bilgi Yayınevi’nde binlerce kitap yayımlandı. Bunların arasında o dönemde henüz çiçeği burnunda yazarlar olan Sevgi Soysal da vardı, Füruzan da...
1930 doğumluydu Küflü, Galatasaray Lisesi’ni bitirmişti. Mesleğe, 1956 yılında Ankara’da yine Bilgi adıyla bir kitabevi açarak başladı. 1965’de Bilgi Yayınevi’ni, 1972’de Bilgi Dağıtım’ı kurdu. 45 yılda telif ve çeviri de dahil olmak üzere 1200’e ulaşan değişik türde kitap yayıncılığı yaptı; tekrar basımlarıyla birlikte beş binin üzerinde kitapla 25 milyonu aşan baskı sayısına ulaştı.
45 yılda çıtayı düşürmedi, hep başarılı ve kazançlı bir yayınevi oldu Bilgi Yayınevi. Hatta Turgut Özakman’ın “Şu Çılgın Türkler” kitabından kazandığı 2.1 milyon TL kazanç ile Ahmet Küflü 2006 yılında Ankara vergi rekortmenleri listesinde 11. oldu.
80 yaşındaki Küflü, dün sabah saat 04.00’te solunum yetersizliği nedeniyle ayrıldı bu dünyadan. Cenazesi, yarın Kocatepe Camii’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’na defnedilecek.(MİRAÇ ZEYNEP ÖZKARTAL, Milliyet)
AHMET TEVFİK KÜFLÜ18 Ekim 1930’da Bilecik’in kazası Söğüt’te dünyaya gelen Ahmet Küflü, İstanbul Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Bir süre Demokrat Ankara gazetesinde yazıişleri müdürlüğü görevini üstlenen Ahmet Küflü, çeşitli gazetelerde de muhabir olarak çalıştı. 1956 yılında kitapçı dükkanıyla yayım hayatına giren Küflü, 1965’te Bilgi Yayınevi’ni, 1972 yılında da Bilgi Dağıtım şirketini kurdu. 45 yıllık yayımcılık hayatı süresince Ayla Kutlu, Attila İlhan gibi isimleri editör olarak yanında çalıştırdı. Ayşe Kilimci, Nazlı Eray, Oğuz Atay gibi Türk edebiyatında ilk olarak yazmaya başlayan yazarların kitaplarını Türk edebiyatına kazandıran Küfli, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Sevgi Soysal, Oğuz Atay gibi yazarların tüm eserlerini bastı. 1966 yılında Nezahet Sarıoğlu ile evlenen Küflü, Elif ve Bilgi isminde iki çocuk sahibiydi. Siyaset, edebiyat, toplumbilim ve çocuk kitapları da dahil olmak üzere bin 200’ü aşkın telif ve çeviri kitaba imza atan Ahmet Küflü, 25 milyonu aşan baskı sayısıyla kültür hayatına önemli katkılarda bulundu.Son olarak Turgut Özakman'ın Çılgın Türkler adlı eserini yayınlayan Küflü, bu kitabın rekor satışıyla Ankara Vergi Rekortmeni olmuştu