Füsun Akatlı yaşamını yitirdi 
 

Edebiyat ve tiyatro eleştirmeni, yazar Doç.Dr. Füsun Akatlı tedavi gördüğü hastanede 66 yaşında yaşamını yitiridi. Cumhuriyet Gazetesi'nde ‘Zamansız Yazılar’ adlı köşeside edebiyat alanında yazılar yazan Füsun Akatlı, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde, dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdi.
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nü bitiren Akatlı, bu bölümde asistan olarak göreve başlamış, daha sonra Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde felsefe tarihi, sanat felsefesi, bilgi kuramı ve dil felsefesi dersleri vermişti.
1974’te doktorasını tamamlayan Akatlı, 1983’te görevinden ayrılarak reklamcılık alanında metin yazarlığı yapmış, 1991’de Şehir Tiyatroları’na girerek kurumun başdramaturgluğunu üstlenmişti. Kurucusu olduğu Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde de dersler veren Akatlı, yönetimle anlaşmazlığa düşerek görevinden istifa etmişti.
1968’den bu yana Dost, Soyut, Varlık, Milliyet Sanat gibi dergilerde, Politika, Söz ve Cumhuriyet gibi gazetelerde yazmış olan Akatlı, Sait Faik Hikaye Armağanı, Simavi Edebiyat Ödülleri, Behçet Necatigil Şiir Ödülü, Cevdet Kudret Ödülleri ve İnkılap Yayınevi Edebiyat Ödülleri seçici kurullarında yer almıştı.
Akatlı’nın pek çok kitabı arasında “Niçin Diyalektik”, “Felsefe Gözlüğüyle Edebiyat”, “Zamansız Yazılar”, “Kültürsüzlüğümüzün Kışı”, “Düşünce Ufkunda Pupayelken”, “Bilge Karasu Aramızda”, “Bir de Ruhi Su Geçti”, “Pusulamız Felsefe” gibi yapıtları da bulunuyor.(İSTANBUL, DHA)

Doç. Dr. Füsun Akatlı (1944 - 4 Temmuz 2010) Eleştirmen, yazar, öğretim üyesi.
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümünden mezun olan Akatlı, bu bölümde asistan olarak göreve başladı. Öğretmen olma ve sanat tutkusuyla, Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Böülümü'ne geçerek burada Felsefe Tarihi, Sanat Felsefesi, Bilgi Teorisi ve Dil Felsefesi üzerine dersler vermeye başladı. 1974 yılında doktorasını tamamlayanFüsun Akatlı, 1983 yılında görevinden ayrılarak reklamcılık alanında metin yazarı olarak çalıştı. 1991 yılında Şehir Tiyatroları kadrosuna giren Akatlı, kurumun baş dramaturgluğu ve Kültür Etkinlikleri sorumluluğunu üstlendi. Kurucusu olduğu Yeditepe Üniversitesi, Tiyatro Bölümü'nde de dersler veren sanatçı, kendisine uygulanan baskılar sonucunda [1] görevinden istifa etti. Akatlı, 1968 yılından bu yana tiyatro eleştirileri ve köşe yazıları yazmakta, yazıları; Dost, Soyut, Varlık, Milliyet Sanat Dergisi gibi dergilerde; Politika, Söz, Cumhuriyet Gazetesi gibi yayın organlarında yayımlanmaktadır.
Sait Faik Hikâye Armağanı, Simavi Edebiyat Ödülleri, Behçet Necatigil Şiir Ödülü, Cevdet Kudret Ödülleri, Inkılap Yayınevi Edebiyat Ödülleri, seçici kurulları (jüri) üyesi olan Akatlı'nın yayımlanmış kitapları bulunmaktadır.
Akatlı 4 Temmuz 2010'da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde hayatını kaybetti.

Eserleri
Niçin Diyalektik, 2007, Kırmızı Yayınları,
Felsefe Gözlüğüyle Edebiyat, 2003, Dünya Yayıncılık
Zamansız Yazılar, 2004, Dünya Yayıncılık,
Kültürsüzlüğümüzün Kışı, 2003, Dünya Yayıncılık
Sis Lambası, 1999, Boyut Yayın Grubu,
Düşünce Ufkunda Pupayelken Edebiyat Üzerine Denemeler / Denemeler Üzerine Yazılar, 1999, Boyut Yayın Grubu,
Zamanı Yaşatan Roman Zamana Direnen Şiir Roman ve Şiir Üzerine Eleştirel Denemeler, 1998, Boyut Yayın Grubu,
Öykülerde Dünyalar Eleştiri Yazıları, 1998, Boyut Yayın Grubu,
Acıyla, Sevgiyle, Kahramanca.., 1999, Boyut Yayın Grubu,
Bilge Karasu Aramızda, 1997, Metis Yayınları
Bir de Ruhi Su Geçti, 2001, Ruhi Su Kültür Sanat Vakfı Yayınları,
Pusulamız Felsefe, 1995, Varlık Yayınları,
Tenha Yolun Ortasında, 1995, Oğlak Yayıncılık,