KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Kültür ve politika
Genellikle bilginin kaynağı olarak uygulama benimsenir. Felsefe de ise "bilginin kaynağı pratiktir" denir. Bu kitap otuz yıla yaklaşan kültür ve sanat örgütçülüğünün, araştırmacılığın ürünü olarak ortaya çıktı. Kitabın bölümlerini oluşturan yazılar, Türkiye kültürünün belirli dönemlerinde ortaya çıkan sorunlar üzerine bir örgütçünün araştırmaları ve bilimsel çalışmalarının ürünüdür. Bölümler okunmaya başlandığında kültür dünyasının sorunlarını yaşayan ve bunların içinden gelen yazarın, bilimsel bilgi birikiminden yararlanarak düşünme ve çözüm getirme çabaları görülecektir. Bu yazıları kitaplaştırırken, biraz da otuz yılın birikimini Türk okuruna sunmak ve kültür dünyası açısından belgelemek istedim.

Türkiye'de kültür ve sanat sorunları üzerine kuramsal yaklaşımlar daha çok yenidir. Özellikle son yıllarda bu konuda önemli çalışmalar gündeme gelmiştir. Ne var ki, daha büyük boyutlu bilimsel araştırmalar düzeyine Türk kültür dünyası ulaşamamıştır. Dergilerin oluşturduğu tartışma ortamında kaleme alınan yazılar bir süre sonra kitaplaşmaktadır. Durum böyle olmasına karşın, gene de bu konularda çok az kitap çıkmıştır. Şimdiye kadar çıkanlar gibi bu kitap da, Türk kültür dünyası ve kuramı için bir öncü çalışma niteliğindedir. Biz sorunları yaşayarak düşündük ve yazdık. Bizden sonra gelecek kuşaklar ise bu çalışmalardan yararlanarak ve belgelediğimiz yazılara dayanarak özgün kuramsal çalışmalara girebileceklerdir. Ülkemizin bilgi birikiminin daha da yeterli olacağı gelecek dönemlerde, özgün kuramsal çalışmaların kültür alanında da yapılması kaçınılmazdır.

Kitabın adının "Kültür ve Politika" olarak konulması, karşılaşılan tüm sorunlara kültür politikası açısından bakıldığındandır. Ortada böylesine bir politika olmamasına karşın, bazı küçük denemelerle geleceğe dönük kültür politikası nasıl geliştirilebilir gibi bir tutum izlenmiştir. Örgütçü, araştırmacı ve yazar kişiliğimle ben; böylesine bir tutumu gelecek açısından sorumluluk duygusu ile benimsedim. Artık politikada kültür sorunlarının birinci planda ele alınması gerektiği gibi, kültür dünyamıza da bilinçli bir politikanın çerçevesinden bakma zamanı gelmiştir. Bizim görevimiz böylesine zengin kültür kalıtına sahip bir toplumda çalışmak ve araştırmaktır. Gelecek kuşakların görevi ise Türkiye'yi dünyanın sayılı kültür ülkesinden birisi yapmaktır.

Prof. Dr. ANIL ÇEÇEN


 Yazarı : Prof.Dr. Anıl Çeçen 0
 Kitap Kodu : AD_005
 Barkod : 0
 ISBN : 0
 Fiyatı : 20 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.