KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

İnsan Hakları
İnsan haklarının düşten gerçeğe doğru gelişmesi uzun bir süreç içinde tamamlanabilmiştir. Değişen koşullar nedeniyle günümüzde bile tamamlandığı bütünüyle söylenemez. Zamanla ortaya çıkan haklar belirli bir süreç içinde uluslararası bildiriler ve sözleşmelerle hukuksal bir nitelik kazanmış ve evrensel düzeyde geçerliliğe sahip olabilmişlerdir. Uluslararası bildiri ve sözleşmelerin yarattığı dayanışma, güvence konusunda yeni bir aşama sağlamış ve demokratik ülkeler bu alanda kararlı bir örgütlemeye giderek insan haklarının çiğnenmesine karşı evrensel bir tavır geliştirebilmişlerdir.
İnsan hakları konusunda yazılan bu kitap değişik açılardan yaklaşımlarda bulunarak, konuya bir açıklık getirmek ve sorunu bütünsellik içinde ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. İlk bölümde insan haklarının boyutları genel anlamda ele alınmış ve işlenmiştir. Bu yapılırken, soruna bir genel çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, demokrasi ve insan hakları ilişkisi üzerinde durulmuş ve insan haklarının daha çok siyasal boyutu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, devlet ve insan hakları ilişkisi üzerinde durulmuş, beşinci bölümde ise insan haklarının en son olarak gelişmeler gösterdiği kültür alanı ele alınmıştır. Bu bölümde kültür ve insan hakları ilişkisi ile beraber kültürel haklar konusu da işlenmiştir.

İnsan hakları konusunda yazılan bir kitabın hem çok geniş olması hem de çok özlü biçimde ortaya konması gerekmektedir. Kitabın bütün bölümlerini yazarken bu çelişki sürekli olarak her aşamada gözlemlenmiştir. Böylesine bir çelişki içinde bu kitap hazırlanırken yazar daha bir orta yol izlemeye ve ayrıntılara girmeden genel bölümler halinde sorunu irdelemeye çaba göstermiştir. Konunun ayrıntılarına girilmesi beraberinde, içinden çıkılmaz sorunları da getirebilirdi. Tek tek bildiriler üzerinde durmadan ama bunların hepsini bir bütün olarak ele almak sorunu daha netleştirici göründüğü için yöntem olarak benimsenmiştir. İnsan hakları konusunda bildiri veya sözleşmelerle bağlı kalmak, bir anlamda geride kalmaktır. Nitekim yapılan tüm bildiriler ve sözleşmeler günümüzde eskimiştir ve birçok durumda yetersiz kalmaktadırlar. İnsan haklarının hukuksal belgeler biçiminde saptanması geri dönülmez bir güvence sağlamıştır ne var ki, bu hukuksal belgelerle bağlı olarak ele alınmaları, insan haklarını bir donma sürecine de sürükleyebilir. Bu düşünce ile, insan hakları sorunu elinizdeki yapıtta hukuksal metinlerin dışında ve üzerinde ele alınmış ve daha çok düşünsel, siyasal ve toplumsal boyutları ile incelenmiştir.
Türkiye gibi, insan hakları konusunda gerilerde kalmış bir ülkede böyle bir kitap hazırlamanın zorluklarını okurun değerlendireceği kuşkusuzdur. Okurun göstereceği hoşgörüye sığınılarak bu kitap hazırlanmıştır. Ülkemizde giderek ön plana çıkan ve siyasal alanda belirleyici olmaya başlayan insan hakları savaşımına bu kitap küçük bir katkıda bulunabilirse, hazırlanma amacına ulaşmış olacaktır. Bundan da en fazla yazarı mutluluk duyacaktır. İnsan hakları savaşımında en ileri ülke olana kadar sürecek olan toplumsal ve siyasal kavgalarda belirli bir düzeyde bilinç ancak bu tür araştırmalarla topluma aktarılabilecektir. Kitap öncelikle bu açıdan değerlendirilmelidir. Bunun ötesinde, yapıtımız her türlü eleştiriye açıktır.


Prof. Dr. Anıl ÇEÇEN


 Yazarı : Prof.Dr. Anıl Çeçen 0
 Kitap Kodu : SST_007
 Barkod : 0
 ISBN : 0
 Fiyatı : 13 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.