KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Feminist Düşünce
Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu tarafından Türkçe’ye kazandırılan Feminist Düşünce (Feminist Thought) isimli kitap, geçtiğimiz aylarda Gündoğan Yayınları tarafından okuyucuya sunuldu.
Cirhinlioğlu’nun akıcı çeviri üslubu ile okuyucuyla buluşan eser, feminist düşünceler hakkında bilgiler vermektedir. Yazar Rosemarie Puntam TONG’a göre feminist kuramdan değil de, birçok teori ve perspektiften oluşan kuramlardan söz etmek daha doğru olacaktır. TONG’a göre, tüm feminist kuramların ortak noktası; kadınlara uygulanan baskı üzerine odaklaşmakta ve her bir kuram bu sorunun çözümünü içeren teoriler öne sürmeleridir.
Kitapta ele alınan ilk kuram, Liberal Feminist Kuram’dır. Bu kuramın ilk olarak seçilmesinin esas nedeni yazara göre, çağda; birçok feminist kuramın, liberal feminist kurama tepki olarak ortaya çıkmasınıdır. İlk olarak ortaya çıkan liberal feminist kuram, diğer kuramların doğmasında etkili olmuştur. Liberal feminist kuramın temel vurgusuna bakacak olursak; kadının toplumda ikinci planda olmasının temelinde, kadının kamusal alan olarak adlandırılan alana girmesini ve burada başarılı olmasını engelleyen yasal ya da geleneksel sınırların bulunması yatmaktadır. Kadınların, erkeklere nazaran daha zayıf olduğu konusundaki yaygın inanç, potansiyel sahibi birçok kadını acımasızca harcayabilmektedir. Liberal feminist kuram, cinsiyette adalet fikrinden hareket etmekte ve bizlerden oyunun kurallarını daha adil yapmamızı, erkeklerin avantajlı, kadınların dezavantajlı durumda olmaması konusunda uyarlılarda bulunmaktadır.
Kitapta değinilen ikinci kuram, Marksist feminist kuramdır. Marksist feminist kuram, çok sayıda güçsüzün ürettiği zenginliğin, az sayıda güçlünün elinde kullanıldığı bir sınıf toplumunda, gerçekten eşit fırsat elde etmenin, herkes için özellikle de kadınlar için imkânsız olduğunu söylemektedir. Engels ile birlikte, Marksist feministler, kadınların baskı altına alınmasını, önceki dönemde insan toplumlarının ne türden bir eşitlik sistemi kullanırlarsa kullanmış olsunlar, bunları yok eden özel mülkiyet denen kurumun ortaya çıkması ile başladığını iddia etmektedirler.
Radikal feminist kuram, ataerkil sistemin, kadınları baskı altına aldığını; güç, hâkimiyet, hiyerarşi ve rekabetle tanımladığını ve böyle bir sistemin reforme edilemeyeceğini, sadece dalları ve kökleri ile birlikte sökülüp atılabileceğini ileri sürmektedir. Yıkılması gereken sadece ataerkil hukuk ve sosyal yapı değil, kültürel ve toplumsal kurumlardır da. Radikal feministlerin en sık değindiği konulardan birisi de, kadın biyolojisinin, kadınların kendilerini algılamalarında, statülerinde ve özel-kamu alanlarında ki işlevlerini nasıl etkilediği konusudur.
Psikoanalitik feminist kuram, kadınlara yönelik baskının kökenlerini kendi ruhlarının derinliklerinde gömülü olarak bulunduğu iddiasından hareket eder. Özellikle Oedipus kompleksi üzerinde duran yazar, bu kompleksi erkek yönetiminin ya da ataerkilliğin kökeni olarak değerlendirmekte ve bu kompleksin, erkeklerin bir hayal ürünü olduğunu, özellikle de kadınların kaçınması gereken psikolojik bir tertibat olduğunu iddia etmektedir
Feminist kuramlara ilişkin çeşitli akımları bir araya getirme görevini üstlenen Sosyalist feminist kuram; eğer kadın tam özgürleşmeye doğru yaklaşmak için bir şey başarmak isterse, yapılardaki kadının statüsü değişmelidir demektedir. Sosyalist feminist kuram, birlik ve bütünlük konusunu hem kadın hayatının bütün yönlerinin birleştirilmesi, hem de birleşmiş bir feminist kuram üretme alanında vurgulamaktadırlar.
Diğer bir kuram olan Postmodern feminist kuram ise feminizmin bir tek değil birden fazla olması gerektiğini söyler. Çünkü dünyada bir tek kadın yoktur, birden fazla kadın vardır. Ne kadar çok feminist kuram olursa, o kadar çok iyi olur. Bu kuramda birliktelik ön plandadır. Herkes bir odaya sahip ise, bu odanın duvarları bütün bireylerin birbirleriyle konuşabilmesini sağlayacak kadar ince olmalıdır.
Çok kültürcü ve Küresel feminist kuramlar, postmodern feminist kuramın parçalanmış görüşlerini paylaşmaktadırlar. Fakat bu iki kurama göre, bu parçalanmışlığın kökenleri cinsiyet, psikoloji ve edebiyat ile ilgili olmaktan çok kültürel, ırksal ve etniktir. Her iki kuramda özellikle kadıncıl şovenizmi yani bütün kadınları adına konuşma yetkisini elinde bulundurma durumunu onaylamamaktadır.
Kitap, konuyla ilgili tarihsel içeriklere, eleştirilere de yer vermektedir. Bu da kuramlar hakkında daha detaylı bilgi edinilmesini sağlayan bir başka özelliktir. Feminist Kuram, konuya ilgi duyanların başucu kitabı olacağını düşünüyorum. Özellikle sadece bayanlara değil, erkeklere de hitap etmesi kitabın çekiciliğini arttırmaktadır.


 Yazarı : Rosemarie Puntam TONG 0
 Kitap Kodu : SST_047
 Barkod : 9797955202029
 ISBN : 975-520-202-1
 Fiyatı : 25 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.