KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Televizyonu Anlamak
PERÎ masallarındaki "dev'lere çocuklar bile inanmaz oldu artık. Günümüz masallarında devlerin yerini robotlar, uzay canavarları, ne idüğü belirsiz iyi ve kötü yaratıklar aldı. Eskinin masal devi gözlerden de, gönüllerden de düştü. Masal devi gözden düştü düşmesine de, yaşamımıza öyle bir dev girdi ki, onunla tek bir prensin, şövalyenin ya da halktan bir kahramanın başa çıkması olanaksız. Aile yuvamızın en mahrem alanlarına elini kolunu sallayarak giren; zamanımızın haylice bölümünü alan, toplumsal ilişkilerimizde bile bizi rahat bırakmayan bir dev bu; "elektronik dev", yani televizyon.
McLuhan da televizyona "dev" diyor; ama onun ki "utangaç" bir dev. Aslında McLuhan nice tersini savlasa da, bu dev hiç utangaç değil. Bizden, mahremiyetimizden uzak durmadığı gibi, toplumun diğer devleriyle, sanayi devleriyle, siyaset devleriyle de içlidışlı... Ne var ki, Türkiye için düşündükte, McLuhan'ın nitelemesini haklı çıkarır bir "mahcubiyet"! var bu devin. Nedense biraz aykırı düşünenlere, muhalif fikirlere, alternatif görüşlere, hatta "sahici" sanata ve yazına hep uzaktan bakıyor.

Peki yaşamımızın her alanına müdahale edecek kadar densiz olan bu "elektronik dev"in karşısında bizim durumumuz nedir? Pek mi çaresiziz? Yoksa evcilleştirebilmiş miyiz onu? Bu dev eskinin masal devleri gibi kötü yürekli ve bencil mi? Yoksa tüm derdi bize iyilik yapmak mı? Yani, onu başımızdan defetmek için birtakım yollar mı arayalım; yoksa kendimizi onun güvenilir ellerine teslim mi edelim?
Televizyon-dev örneksemesi, her örnekseme gibi belki biraz zorlama ya da abartılı gelebilir. Ama yukarıdaki sorular hiç de abartı ürünü değil. Tam tersine' çok ciddi ve önemli sorular; üstelik bu çalışmanın çıkış noktasını da bunlar oluşturuyor. Hem de bu sorulara kesin bir yanıt formüle etmenin güçlüğünü bilmemize karşın. Bu güçlük, çalışmamızın amacını daha alçakgönüllü biçimde tanımlamamızı gerektiriyor: Televizyonu anlamayı denemek... Böylelikle, gündelik yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen bu araç karşısında kendi konumumuzu tanımlamak. Bir başka amacımız da, televizyon, yanı sıra sinema zanaatıyla ilgilenenlere, bu alanlarda eğitim-öğretim görenlere Türkiye'de eksiği duyulan bir başvuru kaynağı sağlamak.
Bu çalışmaya, beni yüreklendirerek ve bilgilendirerek katkıda bulunan dostlarımın sayısı o kadar çok ki, hepsine tek tek teşekkür etmeme olanak yok. Onlar olmasa bu işin altından kalkamazdım.

Benim ve üniversite yıllarındaki sınıf arkadaşlarımın ilginç bir özelliği var. Çoğumuz televizyon denen aracı hiç görmemişken, hiç televizyon izlememişken, televizyon programcılığı, televizyon yayıncılığı dersleri aldık. O yıllarda, daha yüzyüze gelmemiş olduğumuz bu aracı bize tanıtan ve televizyon yayıncılığının nice ciddi ve sorumluluk isteyen bir uğraş olduğunu öğrenmemde katkısı büyük olan sayın Mahmut Tali Öngören'e çok şey borçluyum. Sonra televizyon mesleğine girişim için ilk "olur"u veren Semih Tuğrul'u rahmetle anıyorum. Akademik yaşamı bana sevdirip bilimsel düşünme adabını öğreten ve televizyon yapımcılığından ayrılıp Üniversiteye geçmem için beni özendiren Prof. Dr. Unsal Oskay'a teşekkür ediyorum. Akademik yaşantımda bana her zaman destek olan Prof. Dr. Oya Tokgöz'e de minnettarlığımı ifade ediyorum.

1964 yılı, Türkiye'deki radyo ve televizyon yayıncılığının bir dönüm noktasıdır. O yıl, çağdaş, özgür ve de gerçekten özgün bir yayıncılık modelini yaşama geçirmesi tasarlanan TRT kuruldu. Ne var ki, kurulduğu günden bugüne hem TRT, hem de Türkiye'deki radyo ve televizyon yayıncılığı iki büyük darbe yedi ve bir türlü de kendine gelemedi, ilk darbe, 12 Mart 1971'de indi. O tarihte, TRT'nin dayandığı özgün yayıncılık modeli yasal düzenlemelerle kuşa çevrilirken, bu mesleğe gönül koymuş, yayıncılığı bir yaşam biçimi olarak benimsemiş çok sayıda radyo ve televizyon programcısı mesleklerim yapmaktan alıkonuldular; TRT-den uzaklaştırıldılar. İkinci darbe 12 Eylül 1980'den sonraki yasal düzenlemelerle geldi. Türkiye'deki radyo ve televizyon yayıncılığını otoriter bir anlayışla yeniden tanımlayan bu düzenlemeler, Kasım 1981'de, yüzden fazla radyo ve televizyoncunun meslekten alı-konulmalarıyla daha da pekiştirildi. Bu "gerçek" yayıncıların adlarını burada teker teker anmam olanaksız. Ama onların mesleklerine olan bağlılıkları, sevgileri, bu çalışmayı yürütürken zorlandığım anlarda yolumu aydınlattı.

Tıpkı radyo ve televizyon yapımcılığı gibi, yazarlık işi de insanın yakınlarının fedakarlığını gerektiriyor. Karım Aylin'in, çocuklarım özlem, Sezen ve Melih-can'ın bu çalışmam sırasında bana gösterdikleri anlayışa ve sabırlarına duyduğum hayranlığı nasıl dile getirebilirim, bilemiyorum. Nihayet Nevin ve Murat Mutlu'ya teşekkür etmek istiyorum. Onlar bana en önemli şeyi, sevgiyi öğrettiler.


 Yazarı : Prof. Dr. Erol Mutlu 0
 Kitap Kodu : ID_003
 Barkod : 0
 ISBN : 0
 Fiyatı : 0 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.