KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Sayın Bakanım
Güney toplumunun konumu gereği bu ortamda gelişen kültürel ve yazınsal etkinlikleri toplumsal içeriğinden soyutlamanın olanaksızlığı ortadadır. İtalyanların yüzyıllara varan uluslaşma çabası ancak geçtiğimiz yüzyılın ortalarında gerçekleşmek olanağını buldu. Bu konuda verilmiş olan savaşım hiç de küçümsenemeyecek boyuttadır. Ne ki, bölgeler arasındaki toplumsal ve ekonomik dengesizlik, yasalar önündeki haksız çıkar çatışması ve hakça bir düzenden yoksun bu yarım yamalak bütün içinde güney insanı bir kez daha yabancı sayılmış, bir kez daha yalnızlığa itilmiştir. Bireyin devlete olan güvensizliği pekişmiş, güneyinin soydaşlarına olan sevecenliği kaybolmuştur.

Sciascia, 1921 yılında Agrigento’ya bağlı Recalmuto kasabasında doğdu. Caltanisetta öğretmen okulunu bitirdi. Hocaları -Brancati, Monaco, Bonovia- faşizmin ne olduğunu ona öğrettiler. Marksist öğretiye yaklaştı ama tümden benimsemedi. Sciascia aydınlıkçı bir yazardır. Özgürlük ve adaletin akıldan ayrı düşünülmemesi gerektiğini savunan yazar, tam olmasa da günün birinde adalet ve özgürlük üzerine kurulu bir dünyanın var olacağı inancındadır. Çağdaş dünyada aklın işlevi baltalanırken “İtalya’da aklın diliyle konuşmaya yeltenmek -Sciascia’dan aktarıyoruz- penceresine kızıl bayrak asmakla eş anlamlıdır”. Ama Sciascia hiçbir yapıtında “penceresine kızıl bayrak” asmamıştır. Tersine siyasa ile yazın arasındaki sınırları zorlamamış; sanatın bağımsızlığına zarar verecek her türlü öğenin etkisinden uzak durmuştur. Sciascia mutlak bir bağımsızlık ilkesini korumak ister. Bir partiye körü körüne bağlanmayı kişinin özgürlük haklarına saldırı olarak kabul eden yazar bağımsız kalmayı yeğler. Sciascia temelden çelişkili fakat hızlı bir evrimsel gelişme içinde olan toplumda siyasal güçlerin telkinlerine karşın salt “insancı” bir yazar olarak kalmaktadır. Bu aşamada Sciascia kültürün bağımsızlığını savunan Vittori’nin görüşlerini paylaşır. Vittorini Politecnico’da sürdürdüğü savaşımda kültürün siyasallaştırılmasına karşı çıkmıştı. Sciascia halkla birlikte olmanın mutlaka bir siyasal partiye, örneğin komünist partisine, kayıtlı olmaktan geçmediğini vurgularken, böylesi bir yaklaşımla kendisini siyasal bir yazar olarak görenlere hak verir. Partilere karşı takındığı bu tavır Sciascia’nın iktidarla olan ilişkisini belirler. Hangi partinin iktidarı olursa olsun, yazara göre, bir aydının görevi iktidarı denetim altında tutmaktır. Sciascia bu tavrını ölümüne dek (1989) sürdürmüştür.


 Yazarı : Leonardo Sciascia 104 sh. / Çeviren: Prof. Dr. Necdet Adabağ
 Kitap Kodu : ID_006
 Barkod : 9789755202976
 ISBN : 978-975-520-297-6
 Fiyatı : 17 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.