KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Alman Kültüründe Türk Imgesi 2
"Alman Kültüründe Türk Imgesi ", 16. yüzyilda özgün ve etkin bir örnekle, Andreas OSlANDER'le baslamaktadir. 16. yüzyil, Türk ve Türkiye imgesi açisindan etkili, kalici, her türden ve çok sayida yapitin olusturuldugu ve yayimlandigi tarihsel bir dönemdir. Bu dönemin belirleyici kisiligi, Alman kültür tarihini her bakimdan devindirmis, dönemin toplumsal, dinsel ve siyasal güçler dengesinin köklü degisikliklere ugramasina belirgin katkiyi yapmis olan Matin Luther'dir. Luther'in yani sira Türklere iliskin irdelemeleriyle öne çikan bir baska kisilik, Andreas OSI-ANDER'dir. Osiander de, izinde yürüdügü LUTHER'in ürünleri gibi, Papa ve imparatorun Hiristiyanligin özünü bozuma ugrattigi ve bunun sonucu olarak Hiristiyanlarin Türklere karsi yenik düstükleri savini konu-lastirir. Osiander, giderek belirginlesen dünyasal ve akilci görüslere karsi, salt dinsel yaklasimi sürdürmek isteyen umarsiz bir tutucudur. Bu yönüyle Alman toplumunun akilcilasma sürecine ve Türk-Alman tanismasina çok ciddi katkilar yapamamistir.

"1492'nin Öncesi de Var (mi?)" adli irdeleme, Türk Yahudi birlikteliginin tarihsel köklerine ve olusumuna iliskin bir deginidir. Güncel sürtüsmelerin kaynaklarini da sergilemeye yönelik insancil bir denemedir.

Almanya'da Dogu biliminin en önemli kurucularindan biri olan Hans LOVVENKLAVV'in "Türklerin Tarihi", Osmanli imparatorlugu döneminde yazilmis en önemli tarih yapitidir; salt tarihsel nitelikli de degildir; Osmanli/Türk kültürünü ve yönetim yapisini Alman kamuoyuna tanitan baslica kaynaktir. LOVVENKLAVV'in "Türklerin Tarihi", ilgililerce belki degerlendirilir umuduyla, genis irdelenmistir.
Salomon SCHVVElGGER'in "Türk Sultaninin Sarayinda", Osmanli/ Türk kültürünün ayrintilarinin tanitimina bir diplomatik temsilcilik çalisaninin yaptigi katkidir.

Jacop AYRER, Andreas GIRYPHIUS, Daniel Caspar von LOHENSTE-IN (17. yüzyil) Barok dönemi yazininin en önde gelen temsilcileridir ve Osmalilari/Türkleri yapitlarinda konulastiran baslica yazarlardir. Adi geçen yazincilar, Almanya disi etkilere, özellikle de Fransa'ya açilma egilimlerine karsin, Osmanlilara/Türklere iliskin yanli birikim ve yaklasimdan uzaklasamazlar. Bu özellikleri nedeniyle de çesitli kültürlerden insanlarin insanliklarini öne çikarma çabalarini ciddi anlamda özendirmeyi basaramazlar.

"Alman Kültüründe Türk imgesi HP'de en genis biçimde irdelemeye çalistigim düsün ve yazin adami Gotthold Ephraim LESSING'dir. Lessing, insancil ve hosgörülü dünya görüsünü, aydinlanma ülküsü dogrultusunda sürekli gelistirmeye ugrasan, derin ve çok-yönlü bilgisiyle basta kökten dincilik olmak üzere, dönemin tutucu-gerici güçlerine karsi elestirel yaklasimini ödünsüzce sürdüren bilge ve bilgin bir savasimcidir; Özellikle köktendincilige karsi sürdürdügü savasimin düsünsel köklerini ve gerekçelerini kuramlastirdigi, Osmanlilara/Türklere iliski, ancak, Türkiye kamuoyunca da pek taninmayan irdelemelerini degerlendirmeye çalistim. Lessing'in Osmanli tarihinin en önemli halkalarindan biri olan Sehzade Mustafa olayini konulastirdigi "Cihangir ya da Yadsinan Taht" adli trajedi denemesini Türkçelestirerek, Alman yazin tarihi yazimi ve karsilastirmali yazin bilimin temel dayanaklari olan "metinlerarasilik", "yazin-lararasilik" ve "kültürlerarasilik" kavramlari baglaminda Osmanli/Türk imgesine katkisini belirginlestirmeye; yazin tarihine küçük katkilar olusturmaya ugrastim.

Johann VVolfgang GOETHE, üçüncü cildin bas kahramanlarindan biridir. Basta "Bati Dogu Divani" olmak üzere, Goethe'nin yapitlarini ya-zinsalliklarina ve siirselliklerine uygun olarak irdelemeye özen gösterdim. Goethe'nin olaganüstü ve olagandisi yaraticiligini, özgüvenini, "öteki"ye açilma istencini ve tanimadigi kültür ortamlarinda sevgi ve saygiyla dolasma coskusunu görülürlestirmeye çalistim. "Bati Dogu Divani" gibi kültürlerin gizemli bulusmasinin övgüsünü, yergisini, ezgisini, türküsünü kucaklayici sicakligiyla okurlarla paylasmaya özen gösterdim.

HERDER ile felsefeye girdim, felsefede Dogunun ve Osmanlilarin/ Türklerin yansitilisini elestirel degerlendirmeyi denedim.


 Yazarı : Prof. Dr. Onur B. Kula 0
 Kitap Kodu : ED_016
 Barkod : 0
 ISBN : 0
 Fiyatı : 15 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.