KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Kurmaca Bir Dünyadan
Bir yazin ürününün degerinin kanitlanabilmesi için zamana gereksinim vardir. Avangard biçim denemelerinde bulunan ve nonkonformist bir yapi gösteren yazarin, yazin çevreleri tarafindan benimsenmesi için gereken süre ise, her zaman daha uzun olmustur. Örnegin, yalniz Alman degil, dünya tiyatrosunun öncü isimlerinden Georg Büchner'in yazin tarihi içinde yerini almasi ancak, ölümünden 50-60 yil sonra gerçeklesebilmistir. Bir yazarin toplum tarafindan benimsenmesi için, herseyden önce okunmasi, yapitlariyla ilgili olarak yayinlanan elestiri yazilari ve arastirmalarla degerinin kanitlanmasi -en azindan Bati toplumunda bu böyledir-, bunun için ise, süreçlerin büyük bir hizla yasandigi çagimizda bile en az 10-15 yilin geride birakilmasi gerekir. Yazin tarihini olusturan büyük yazarlar ve onlarin doruk yapitlarinin hak ettikleri yerlere gelmelerinde en önemli etkenlerden biridir 'zaman'.

Bir yazin tarihçisi için en büyük güçlüklerden biri de, bu zamansa! uzakligi ortadan kaldirip, kendi içinde yasadigi dönemin yazinini nesnel bir seçkiyle taramak ve üzerinde o güne dek kimsenin bir yargida bulunmadigi yapitlari nitelik süzgecinden geçirmek olsa gerek. Bu baglamda, yazin tarihçisi ile elestirmenin görevleri çakisir.
Devinim durumundaki zamanin içinden ve olusmakta olanin arasindan en yetkinini bulup çikarmak, bir anlamda 'güncel olandan tarih yapmak' bilimsel ölçütler çerçevesinde yapilan yazin elestirisinin en önemli islevleri arasindadir. "Edebiyat elestirileri bir yerde edebiyat tarihlerine öncülük etmek gibi ciddi ve sorumluluk isteyen bir islev yüklenirler." (ÇTR.** s.21) Böyle diyor Gürsel Aytaç "Çagdas Türk Romanlari Üzerine incelemeler" adli kitabinda. Yazin tarihçisi, inceledigi yapitlan iki düzlemde ele almak zorundadir: Birincisinde, yapiti tarihsel bir temelde ele alir, onun resepsiyon sürecini, toplumla etkilesimini anlatir. Geçmise bakarken ise içinde yasadigi çagin gözlükleridir kullandigi. Yazin tarihi Schiller'in deyisiyle "güncel * Cumhuriyet Gazetesi/ Kitap Ekinde yayimlanmistir (25.5.1990). ** "Çagdas Türk Romanlari Üzerine Incelemeler" olanla bilesime ulastirilmis geçmis"tir. Ikinci düzlemde ise, yazin tarihçi, tarihsel baglamin disinda bir yaklasimla, evrensel olani, özellikle de yapitin estetik boyutunu saptar, inceledigi yapitla arasinda zamansal uzaklik bulunmayan elestirmenin izledigi yol da budur.

Gürsel Aytaç, 504 sayfalik kapsamli kitabinda, büyük çogunlugu yetmisli-seksenli yillarin Türk romaniyla ilgili incelemelerini sergi liyor. Bunu yaparken de seçkisinde ve yorumlarinda bir bilim adami olarak olabildigince nesnel davraniyor. Kendisi için, "edebiyat tarihçisi ölçütleriyle (yaptigi) genel degerlendirmede herhangi bir dönemin
doruk eserleri(dir)" (ÇTR. s.39) önemli olan. Burada Aytaç, gelecege yönelik bir elestirmenin yaptigini yapiyor ve -Schüler'in deyisini biraz degistirirsek- "güncel olani gelecekle bilesime ulastiriyor"; pragmatik bir yaklasimla, yetmisli-seksenli yillarin Türk yazin tarihine bir zemin hazirliyor. Sundugu seçkide, sag-sol ayriminin disinda, yalnizca estetik boyutu ölçüt alarak, 'gerçegi bir bütün olarak' yansitma yoluna gidiyor. "Çagdas Türk Romani Üzerine încelemeler"de, Peyami Sefa, Aziz Nesin, A.H. Tanpinar, Yasar Kemal, Kemal Tahir, Oguz Atay, Ferit Edgü, Aysel Özakin, Adalet Agaoglu, Erhan Bener, Selim Ileri, Emine Isinsu, Kemal Ates, Orhan Pamuk, Ayla Kutlu, Ahmet Altan, Sevinç Çokum, Tarik Bugra, Mehmet Eroglu, Bilge Karasu ve Leyla Erbil, içerdikleri tüm karsitlik ve kosutluklarla birlikte yasam bu luyorlar.

"Romandan beklediklerimiz, edebiyattan, sanattan beklediklerimizle iliskili olarak temelde bir 'güzellik' sorunudur. Yani romanin neyi anlattigi kadar nasil anlattigi önemlidir ve 'ne' ile 'nasil'in uyumu, dengesi, söz konusu romanin basarisini belirler." (ÇTR. s.22) Kitabinin yöntem ve kuram sorunlarina agirlik verdigi ikinci bölümünde Aytaç, bu 'nasil'i, yani yazarin biçemini bilimsel ölçütler çerçevesinde saptamada izledigi yolu didaktik bir egilimle anlatir. Didaktik egilim,. kitabin yazin incelemelerini içeren bölümlerinde de belirgindir. Aytaç, uzmanlik alani olan Alman yazinindan edinaigi birikimi tüm arastirmalarinin yapisina isler; Erhan Bener'in "Oyuncusu"nda çok yönlü aydinlatma optigi (Mehrfache Optik) kullandigini, Kemal Ates'in "Toprak Kovgunlari'nm bir milieu roman oldugunu, Orhan Pamuk'un "Cevdet Bey ve Ogullari"nin Thomas Mann'in "Buddenb-rooks"u ve Heinrich Böll'ün "Billard um Halbzehn"ine kosut bir yapi gösterdigini vurgular. Aysel Özakin'in "Alnindaki Mavi Kuslar" romanini, Bati yazinmdaki 'zaman teknigi'nin isiginda çözümler. Adalet Agaoglu'nun "Yazsonu" romani üzerine yaptigi incelemenin basinda ise, Batinin çagdas roman tekniklerini ayrintili bir biçimde anlatir. Karsitlik ve kosutluklarin ortaya çikarildigi karsilastirma egilimi, yazarin kültürlerarasi iletisime dayali uzmanlik alani ile bilim adami boyutunun da bir göstergesidir.

"Çagdas Türk Romanlari Üzerine incelemeler" roman konusunda yapilmis nitelikli ve kapsamli bir çalisma. Çagdas Türk yazini alanindaki -Berna Moran'in kitaplariyla birlikte- birkaç bilimsel nitelikli basvuru kitabindan biri. Bu tür çalismalarin çok az oldugu bu alanda -sözün gerçek anlamiyla- büyük bir, boslugu dolduran Gjürsel Aytaç'in bu kitabi, bir elestiri derlemesinden çok, içinde yasadigimiz yillarin yazinini odak alan güncel bir yazin tarihi görünümünde.


 Yazarı : Prof. Dr. Yildiz Ecevit 0
 Kitap Kodu : ED_022
 Barkod : 0
 ISBN : 0
 Fiyatı : 15 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.