KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Medyanın Gözüyle Çeteler ve Susurluk
"...Bireysel bağlamda, benim burnumun başladığı yerde senin el sallama özgürlüğün son bulmalı, senin burnunun başladığı yerde de, başkasının el sallama özgürlüğü olmamalıdır.
Devlet bağlamında ise, devlet burun kıran değil, kırılmış olan burunlara pansuman yapan bîr yapıda olmalıdır. Devlet, burun kırmayı sürekli uygulama haline getirmiş olan 'çeteler' varsa, yıldırıcılık özelliğini taşıyan kadife eldivenin içerisindeki çelik bir yumruk gibi olduğunu da göstermelidir. İşte bireysel ve toplumsal bağlamda bu olgunun gerçekleştirilmesi durumunda, yalnızca 'Pinokyo' gibi yalan söyleyenlerin burnu uzayacak ve sıklıkla da bunların burunlarına vurulması söz konusu olacaktır. Pinokyo gibi olanlar, burunlarını kısalttırmak için istedikleri kadar estetik ameliyatlar yaptırsınlar, istedikleri kadar 'kral'ın çıplak olmadığını' söylesinler, istedikleri kadar 'Midas'ın kulakları uzun değil' desinler, gerçekler belli bir "çok kısa" dönem saklanılsa da, ortaya çıkacak ve tarihteki yerini alacaktır..."Susurluk ile ilgili kitaplar
(Taha Kıvanç)

Nereye gitsem yanımda koskoca bir çanta dolusu kitapla gidiyorum. Eskiden de böyleydim, ama bu defa hem çantanın şişkinliği hem de içi açıldığında kitapların fersudeliği dikkat çekiyor. Epey ellenmiş olmalarının sebebi açık: Şu sıralarda yanımda dolaştırdığım kitaplar, ya doğrudan ya da dolaylı olarak Susurluk Skandalı'yla ilgili.

İngiltere'de basılan ilk kitap 'Puppet Masters' adını taşıyor. Philip Willan adlı uzun yıllar Roma'da görev yapmış bir gazeteci, başından sonuna yaşadığı Gladio Skandalı'nı, hem kronolojik hem de konuya anlam kazandıracak bir sıralama içinde anlatıyor. Dönüp dönüp okuduğum bölümleri var kitabın. 3 Kasım'daki kazadan sonra ortaya saçılanları bu kitapla paralel olarak okuduğum için daha iyi anlamlandırabildim. 'Kukla efendiler' adıyla ve orijinalindeki kapak düzenlenmesiyle türkçede yayımlansa, öyle inanıyorum ki, benden daha dikkatli okurlar, konunun yepyeni yönlerine ışık tutacak yeni keşifler yapabilirler.

Belçika Gladiosu için hazırladığı benzer birçalışmayı, Dr. Hasan Özgüven, bir kaç yabancı yazarın eserlerini değerlendirerek Zaman'da tefrika etmişti. Tefrika sırasında kesip sakladığım çalışma şimdi kitaplaşabilecek hale geldi. "Susurluk için bir karanlık ışık: Gladyo" veya daha sempatik bir adla yakında çıkacaktır, bekleyin.

Bu konulara merak duyan herkesin elinin altında mutlaka bulunması gereken bir çalışmayı, Ankara Polis Akademisi Öğretim Üyesi Önder Aytaç gerçekleştirdi. Ben genç bilimadamlarının sağlam çalışma yöntemlerine hayranım; o kadar malzemeyi günü gününe izlemek ve anlam çıkartılabilecek bir biçimde okura sunmak hiç de kolay değil. "Medyanın gözüyle çeteler ve Susurluk" adlı çalışma, bir kriz ânında, medyanın reflekslerini ölçmemize de yarıyor.

Önder Aytaç, 282 sayfalık kitabının içine, sadece Susurluk'u değil, onunla ilintili gördüğü bir çok başka konuyu daha sığdırmış. Uğur Mumcu ve Eşref Bitlis suikastları, JİTEM olayı, Emniyet istihbaratı, demokrasilerde istihbarat örgütleri nasıl çalışır, gizli operasyonlar. Bu konularda yerli yabancı yüzlerce kaynağı taramış, gazetelerde yazılanları izlemiş ve karşımıza bu derli toplu kitapla çıkmış Önder Aytaç. (İlgilenenlerin yazarın Polis Akademisi adresinden talep edebilirler sanıyorum).

Daha önceki eseri "Osmanlı'dan günümüze gizli devlet" Susurluk kazasının hemen öncesinde çıkmıştı Suat Parlar'ın, ikinci çalışmasını ise ordunun ekonomi-politiği üzerinde yaptı ve yayınladı. Katıldığımız bir panelde, "Esas kitap üçüncüsü, yakında" demişti bana. O kitap "Kontrgerilla kıskacında Türkiye" adıyla elimizde şimdi.

Suat Parlar solcu bir avukat; dünya güç odaklarının egemenliklerini nasıl sağladıkları üzerinde kafa yoruyor sürekli. Bu arada, konuyla ilgili literatürü de yakından izlediği belli. İstanbul Barosu'nun yürüttüğü Susurluk soruşturması ve ardından hazırlanan rapora katkıda da bulunmuştu. Bir ayrıntı hazinesi olan yeni kitap, bir çok güncel muammayı daha iyi anlamamızı sağlıyor. NATO üyesi Türkiye'nin istenmeyen yönlere çekilmemesi için oluşturulan 'kontrgerilla' örgütü ekseninde ülkemizin son 30 yılının bir panoraması var bu kitapta.

"Bugüne nasıl geldik?" sorusuna cevap arayanlar için bir sürekli başvuru kitabı Suat Parlar'ın 'Kontrgerilla kıskacında Türkiye'si.. (İsteme adresi: Bibliotek Yayınları, Caferağa Mah. Kadife Sokak 13/4 Kadıköy - İstanbul; Tel.: 0216- 3450309).

Sol kaynaklı yazarların konuya yaklaşımlarında biraz kekrelik oluyor elbette; özellikle söz dini kesime geldiğinde kalemleri eğrilip bükülebiliyor. Bu tür bir eksiklikle bezeli, ancak genel doğrultusuyla ülkemizin 30 yılını anlamamıza yarayan bir kitap da İnci Hekimoğlu'nun "Vatan yahut Susurluk" adlı çalışması. Yazar, 1970'li yıllardan bugüne işlenen siyasi cinayetleri Susurluk çetelerine bağlıyor. Bağlıyor ama, kurduğu irtibatlar gerçekten makul olduğu için okuyanı etkiliyor.

İnsan nisyan ile malul. Hekimoğlu'nun kitabını okurken, zamanında dikkatimi çekmiş, hatta sonradan kullanmak üzere bir yerlere kaydettiğim bazı ayrıntıların, bir çok yeni bilgiyle birlikte, yeniden karşıma çıktığını gördüm. O ayrıntılardan iz sürerek bugünleri değerlendirince, insan, "Aslında ne çok şey biliyormuşuz" demeden edemiyor. Kemal Türkler'den Uğur Mumcu'ya uzanan siyasi cinayetler ve çeteler irtibatını öğrenmek için okunması gerekli bir kitap "Vatan yahut Susurluk". (İsteme adresi: Papirüs Yayınevi, Narlıbahçe Sokak 1/32 Cağaloğlu - İstanbul; Tel.: 0212-5120927).

Tanıttığım eserlerle ilk bakışta hiç ilgisi yokmuş gibi görünse de, Doç. Tayyar Arı'nın "Amerika'da siyasal yapı - Lobiler" kitabı, bir açık toplumda, yönetimi ve kitleleri etkilemenin meşru biçimini göstermesi bakımından önemli. Sık sık duyduğumuz 'Yahudi lobisi', 'Rum lobisi', 'Ermeni lobisi' gibi kavramlar, aslında, Amerika'da günlük siyasi hayatın birer gerçekliği. Herkes toplumu etkilemek amacıyla çalışabiliyor, lobi oluşturabiliyor orada. Önceden gerekli bildirimi yapmak şartıyla 'bir yabancı ülkenin ajanı' olmak bile mümkün Amerika'da. Hepimizin bildiği bir gerçek var; Türkiye, her yıl çok değerli maddi kaynaklarını ABD'de 'lobi' faaliyetleri için ayırdığı halde, bunun karşılığını alamıyor. Doç. Arı'nın kitabı çok bilinmeyenli bir manzaraya açıklık getiriyor. (İsteme adresi: Alfa Yayım Dağıtım, Çatalçeşme Sokak 52/B 34410 Cağaloğlu - İstanbul; Tel.: 0212-5115303; Faks: 0212-5193300).

Gladio ile ilgili yabancı kaynaklarda aranan bilgilere, sonlarında ayrıntılı isim fihristi bulunduğu için, kısa sürede ulaşmak mümkün. Doç. Arı, o tür kaynaklarla hemhal olmanın verdiği bir bilinçle, 'dizin' koymuş kitabının sonuna. Oysa, Susurluk'la ilgili sürekli elimin altında tuttuğum kitaplarda en büyük eksiklik de o: Dizin. Belki biraz zahmete katlanıp onlar da birer dizin ekleselerdi, kitapların lime lime olması gerekmeyecekti. Yazarı : Dr. Önder AYTAÇ KİTAP İÇERİK YAZ
ÖRN. SAYFA ADETİ, EBADI, KAÇINCI HAMUR vs.
 Kitap Kodu : SAM_16
 Barkod
 ISBN
 Fiyatı : 25 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.