KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Plevne Müdafaası
"Bize yardıma gelin. Tunayı, nereden isterseniz oradan, nasıl isterseniz öyle, hangi şartlarda isterseniz o şekilde geçin de gelin, fakat koşarak gelin. Türkler bizi imha ediyorlar. Hristiyanlık davası kayboluyor. "
Rusya Başkumandanı Grand Duke Nikola.

Türk insanının yoğurup şekillendirdiği tarih, dünya tarihinin hemen hemen altyapısını teşkil etmiştir. Taa Çin Seddi'nden Tuna'nın doğduğu topraklara, Ural Dağlarından Ganj nehrine, Nil'i aşıp güneşin battığı Mağrip'e kadar uzanarak tarihi kendi örsünde dövüp değiştirerek onu şekillendirmede birinci derecede rol oynamış başka bir millet daha yoktur. Türk insanının yaptığı tarihi dünya tarihinin içinden çekip aldığımızda tarih ya anlamsızlaşır ya da geride ruhsuz kupkuru bir kadavra kalır ki ağıza ancak saman tadı verir; ve insanlık tarihinin harcı olduğu için de tarihi olayların açıklanması onsuz zorlaşır.


“...Bu kitap, yaratıcı bir zekâya, savaşın canlı ve gerçekçi görüntüsünü sunmak için ustalıklı bir tarzda plânlanmıştı. Bir macera romanı olarak insanı saran ve bir tarih olarak ilgi çeken ve gerçekleri oldukları gibi yazan bir kitap. Ama ister nizami asker olsun, ister bölgesel bir askeri kuvvete mensup bulunsun, savaşta insanları yönetmeye talip, mesleği askerlik olan herhangi bir kişi için Plevne savunması en değerli ve ders verici bir izahattır.
Bu izahat, modern savaşta istihkâmların gücünü ve değerini ve açık bir arazide bir saldırıya karşı koyuş anında doğan, üstesinden gelinmesi hemen hemen mümkün olmayan engelleri, en kuvvetli anlamda, okumuşlara tecrübe ile açıklamaktadır. Eğer bu dersler, otuz dört yıl önce vuku bulmuş olan harekâtlardan açık bir şekilde geliştirilebilirse 1911 yılının savaş öğrencileri için ne kadar çok çarpıcı olur!
Buraya kadar, bu kitaptan öğrenilecek maddi dersler olarak düşündüğüm şeylere kısaca temas ettim. Fakat onun öğrettiği moral gerçekler hâlâ daha da önemli. Plevne'yi savunan büyük asker, mağlubiyet gibi bir kelimeyi kabul etmeyi reddetti. Olayların en kötü oldukları anlarda onun dışa vuran tavrı, en sakin ve en emin bir görüntüdeydi. Destek ve takviye için asla feryad etmedi. Bu destek ve takviye ona ulaşabilirdi, fakat ona hain bir kıskançlıkla ihanet edildi ve kendi kaynakları ile başbaşa bırakıldı.
Buna rağmen Osman Paşa'nın aklına silahını bırakmak veya çekilmek asla gelmedi ve bulunduğu yeri korumak için gösterdiği mukavemet, sadece, son büyük yarma harekâtını bizzat yönettikten sonra Rusların eline yaralı olarak düşünce amacına ulaşmadı.
Türk generalinin diğerleri arasında onun siperlerine pek çok şiddetli saldırıları bizzat idare eden Skobeleff den daha az cesur olmayan öteki Rus generallerine karşı durduğunu düşünürsek bu büyük komutanın ilmi hünerlerinin ve onun kahraman askerlerinin nasıl bir imtihandan geçtiklerini çok iyi anlarız.
Bütün bu gerçekleri gözönüne getirir ve bu büyük olaylardan yazarın (ki o da savunmada bulunanlardan biriydi) ortaya koyduğu gerçek ve canlı görüntüleri nazarı itibara alırsak bu kitabın, ister heyecandan içimizi titreten bir macera romanı olarak okunsun, ister harp sanatında bir ibret alınacak ders kitabı olarak incelensin askeri literatürde en değerli bir yayın olduğu inkâr edilemez ve ben, bu eseri okuyup iyice incelemeleri için ingiliz Ordusundaki her sınıftan subaya bütün kalbimle tavsiye ediyorum...”
J. D. P. FGRENCH
(İngiliz General)


 Yazarı : Frederick William Von Herbert Sayfa sayısı : 368 sh.
Ebat : 135 x 195 mm
Çeviren: Ali KURDOĞLU
 Kitap Kodu : SST_053
 Barkod : 978-975-520-2188-7
 ISBN : 978-975-520-2188-7
 Fiyatı : 29 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.