KATEGORİLER
    Felsefe Dizisi
    Atatürkçü Düşünce
    AB ve Türkiye Dizisi
    Psikoloji ve Din Dizisi
    Sosyoloji-Siyaset-
    İletişim Dizisi
    Edebiyat Dizisi
    Osmanlı Klasikleri
    Gençlik ve Çocuk Dizisi
    Süreli Yayınlar
    SAM YAYINLARI
    TÜRK-YAY
    SİYAH KALEM
    Tarih
 
 HABERLER
Bilge tarihçi Aksun vefat etti

Füsun Akatlı yaşamını yitirdi

Güle Güle Ahmet Abi

20. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Terör ve Toplum

Bedir Ashâbı'nın Fazileti (ashab-ı bedir) yayınlandı

22 Temmuz çıktı

 YENİ ÇIKANLAR
  SOSYOLOJİK UNSURLARIN DIŞ POLİTİKAYA ETKİSİ
  ULUSLARARASI SİSTEMİN, SİYASAL KÜLTÜRÜN VE REJİMİN/DEVLET YAPISININ DIŞ POLİTİKAYA ETKİLERİ: İRAN, MISIR, SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE
  Gönül Işığı
  RUSYA’DA TÜRK TARİHİ İLE İLGİLİ YAYINLANAN ESERLER KAYNAKÇASI
  Kültürlerarası Felsefeye Giriş
  TÜRKİYE’NİN ÇATIŞMA BÖLGELERİNE YÖNELİK DIŞ POLİTİKASININ ANALİZİ


 MAKALELER
  GÜNDOĞAN YAYINLARI FİYAT LİSTESİ (mart/2018)
  Modern Sosyoloji Kuramları üzerine
  Terör ve Toplum”un yazarı Prof. Dr. Zafer Cirhinlioğlu ile söyleşi;
  Din, Demokrasi ve İlim
  Ordu, felsefe ve Milliyetçilik
  Türk İstanbul 1
  Kızıl - Elma'nın Çürüyüşü


 FIRSAT REYONU
REYONDAKİ FIRSAT ÜRÜNLERİNİ GÖRMEK, İNDİRİM VE TAKSİT SEÇENEKLERİNDEN FAYDALANMAK İÇİN TIKLAYIN.
E-Posta Üyeliği

Adı Soyadı

E-Posta Adresiniz 

Güneydoğu'da CHP Algısı
Güneydoğu'da CHP Algısı
(Kurumsal Bir Perspektiften CHP'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesin'de Toplumsal Tabanını Kaybetmesinin Nedenleri 1990-2011)

Cumhuriyet Halk Partisi devletin kurucu aktörü olarak ortaya çıkmış ve kurduğu ülkenin siyasetinde kuruluşundan günümüze etkili olmuştur. Kökleri Milli Mücadele döneminde yer alan bu kurum, uzun siyasi geçmişine bağlı olarak da, üzerinde en çok tartışılan, yazılıp-çizilen bir özelliğe de sahiptir.
Partinin ortaya çıktığı sosyo-ekonomik ve politik koşulların özellikle 1980’den sonra değişmeye başlaması aynı zamanda partinin tutunduğu bu zeminin de kaymasına neden olmuştur. Ekonomi alanında CHP’nin benimsediği karma ekonomi ve devletçi kalkınma politikalarının “etkisiz” kaldığı günümüzde siyasal alanda da kültürel konular merkezi konuma gelmiştir.
Anadolu coğrafyasında ulus-devletin inşacı aktörü olma misyonuna sahip olan CHP siyasetteki kültürel talepler karşısında özellikle 1990’dan sonra devleti önceleyen politikalar izlemeye başlamıştır. Bu değişiklik CHP’nin belli bölgelere sıkışıp kalması sonucunun doğururken, aynı zamanda etnik olarak Kürt kimliğine sahip olan seçmenin yaşadığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde taban kaybetme sonucunu da doğurmuştur.

…net şeyler ortaya koyabildiğini söylemek zor. Bunun da nedeni bir yerden oy almaya çalışırken diğer yerlerden oy kaybetme korkusu ile siyaset yapılıyor. Siyaseti korku ile yaparsanız politikanızın geleceği nokta burası olur… (E, 73, Üniversite, Eski partili)

…Kürt sorunu ve demokratikleşmede çok fazla bir riske girmedi. İşi oluruna bıraktı. Şimdi Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde oy alsak da almasak da anlayışı hakim oldu… (E, 58, Üniversite, İl başkanı)
…kendilerinin çözümleri olsun istendi. Bekledik, bunlar olmadı yani. Özellikle direndiler, ulusalcı, Kemalist bir çizgi. Geçmiş gelenek, devletçi, Kemalist, ne bileyim…Biz bunun böyle olmayacağına inandık ve ayrıldık… (E, 57, Ortaokul, Eski partili)
Saha araştırması verileri ile de desteklenen bu kitapta kimlik siyaseti ve bunun Türkiye’ye yansımaları, CHP’nin Kürt seçmenle tarihsel süreç içerisindeki ilişkisi, CHP’nin “Yeni” döneminde kimlik siyasetine yaklaşımı konuları yer almaktadır. Aynı zamanda CHP’nin bölgede taban kaybetmesinin nedenleri kurumsal bir perspektiften analiz edilmeye çalışılmaktadır.


Devrim ERTÜRK
1978 yılında Aydın’da doğan Devrim ERTÜRK, İlkokulu Aydın-Osmanbükü köyünde, orta ve lise öğrenimini Aydın’da tamamladı. 1997 yılında Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nü kazandı. 2002 yılında mezun oldu. 2003 yılında Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji bilim dalında yüksek lisansa başladı. “Bireyden Cemaate Sivil Toplum” başlıklı yüksek lisans tezi ile 2005 yılında mezun oldu. 2004-2006 yılları arasında Milli Eğitim’de ve özel öğretim kurumlarında öğretmenlik yaptı. 2008 yılında Adnan Menderes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyoloji bilim dalında doktora eğitimine başladı. 2014 yılında “Cumhuriyet Halk Partisi’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Toplumsal Tabanını Kaybetmesinin Nedenleri (1990-2011): Diyarbakır, Mardin ve Gaziantep Örneği” başlıklı teziyle tamamladı. 2009 yılında bu yana Mardin Artuklu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Aynı üniversitede Yardımcı Doçent olarak çalışmaktadır.


 Yazarı : Devrim ERTÜRK 302 sh., İthal enzo 70. Gr. kağıt, Amerikan Cilt,
135 mm 210 mm
 Kitap Kodu : 2015-17981
 Barkod : 9755203119
 ISBN : 975-520-311-9
 Fiyatı : 29 YTL.
 SİPARİŞ VER
 

GERİ DÖN
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim Copyright
Ana Sayfa          Yazarlar          Sipariş ver          İletişim
Copyright © 2006 webofisi.com All rights reserved.